علت‌های چشمک زدن لامپ و چراغ؛ 3 نکته برای رفع آن

علت چشمک زدن لامپ و چراغ چیه؟ چه عواملی میتونه باعث این مشکل بشه و چطوری باید رفعش کنیم؟ به طور کلی عوامل مختلفی از جمله مشکل در سیم‌کشی، مشکل در ترانسفورماتور و… می‌تونه باعث چشمک زدن چراغ و لامپ در برندهای مختلف از جمله لامپ پارسشعاع توس بشه. توی این بخش قصد داریم در مورد علل بروز این مشکل صحبت کنیم و راه‌حل‌هایی برای رفع هم بگیم. با ما همراه باشید تا با علت‌ها و روش رفع این مسئله آشنا بشید.

علت چشمک زدن لامپ و چراغ چیه؟زندی الکتریک

چه عواملی باعث چشمک زدن لامپ می‌شود؟

همونطور که گفتیم عوامل مختلفی می‌تونه باعث چشمک زدن لامپ و چراغ‌های کم‌مصرف و پرمصرف بشه. برای برطرف کردن این مشکل باید با علت ایجاد آشنا بشید. در ادامه این علل رو توضیح میدیم.

مشکل در ترانسفورماتور

اولین و مهم‌ترین علت چشمک زدن لامپ وجود مشکل در ترانسفورماتور هست. ترانسفورماتور در لامپ‌های کم مصرف بیشتر دیده میشه. بنابراین میشه گفت این در لامپ‌های کم مصرف بیشتر شاهد بروز این مسئله هستیم. اگر کیفیت ولتاژ خروجی کم باشه، در نتیجه نوسانات باعث میشه که لامپ چشمک بزنه. برای برطرف کردن این مشکل باید ترانسفورماتورهای قدیمی رو تعویض کنید.

سیم‌کشی غیرصحیح

منظور از سیم‌کشی صحیح، اتصال مستقیم سیم نول به لامپ و قرار گرفتن سیم فاز در مسیر کلیده. اگر سیم‌کشی به این صورت باشه یعنی درسته و هیچ مشکلی نداره. اما در صورتی که سیم‌کشی صحیح نباشه، سیم فاز مستقیما به مصرف‌کننده لامپ وصل میشه. بنابراین از طریق اتصال بدنه لامپ، سرپیچ، دیوار و… ممکنه شاهد چشمک زدن لامپ بشیم. برای رفع این مسئله باید سیم‌کشی بررسی شده و جای فاز و نول باهم عوض بشه. بهتره اگر در این حوزه تخصص ندارید کار رو به یک متخصص و برق‌کار بسپارید.

مشکل داشتن کلیدهای چراغ‌دار

اگر دقت کرده باشید توی بیشتر کلیدها شاهد چراغ هستیم. اگر کلید برق منزل یا محل کار شما از نوع چراغ‌دار بوده و لامپ شما کم مصرفه، ممکنه با مشکل چشمک زدن لامپ مواجه بشید. لامپی که در کلید وجود داره برای فعال شدن نیاز به جریان داره. برای برطرف کردن این مشکل بهتره از کلیدهای بدون چراغ استفاده کنید یا در غیر اینصورت چراغ داخل کلید رو غیرفعال کنید.

مشکل با دیمرها

این مسئله در مواردی ایجاد میشه که در مدار لامپ دیمر وجود داشته باشه. در این صورت علت نیمه روشن ماندن و یا سوسو زدن لامپ، همین بخشه. به طور کلی باید گفت دیمرها در لامپ‌های قدیمی و پرمصرف خیلی خوب کار میکنن اما این مسئله در مورد لامپ‌های کم مصرف و ال ای دی برعکسه. یعنی دیمر در اون‌ها به خوبی عمل نکرده و شاهد چشمک زدن و یا کم نور شدن لامپ هستیم. بنابراین در زمان خرید لامپ باید به این مسئله توجه کنید که توانایی اتصال به دیمر رو داشته باشه.

مشکل در سنسورها

سنسورهای حرکتی برای عملکرد صحیح نیاز دارن حداقل بار رو داشته باشن. در غیر اینصورت درست کار نمیکنن. در صورتی که متوجه چشمک زدن لامپ متصل به سنسور حرکتی شدید، لازمه برای رفع مشکل سنسورها رو تعویض کنید. همچنین باید از سنسورهای کم مصرف استفاده کنید. با نصب رله سوئیچ در مدار هم این مشکل قابل رفع هست.

معیوب بودن و یا بی‌کیفیت بودن لامپ

در صورتی که لامپ شما نو هست اما متوجه چشمک زدن و یا کم نور بودن اون هستید باید بگیم که لامپ شما از کیفیت پایینی برخورداره. بعضی از لامپ‌ها هم برای روشن موندن کامل به دمای خاصی نیاز دارن.

چه عواملی باعث چشمک زدن لامپ می‌شود؟​ زندی الکتریک

3 راه حل برای رفع چشمک زدن لامپ و چراغ

حالا که با علت‌های چشمک زدن لامپ و چراغ آشنا شدید، از طریق سه راه‌حل زیر می‌تونید به راحتی این مشکل رو رفع کنید:

راه‌حل اول:

برای برطرف کردن مشکل چشمک زدن لامپ‌های کم‌مصرف در قدم اول قاب سوییچ رو با فاز متر باز کنید. از اونجایی که یکی از علل چشمک زدن لامپ ممکنه چراغ داخل کلید باشه، بنابراین برای رفع این مشکل لامپ داخل کلید رو خارج کرده و یا یکی از سیم‌های لامپ داخل سوییچ رو جدا کنید.

راه‌حل دوم:

گفتیم که دومین علت چشمک زدن لامپ و چراغ سیم‌کشی نادرسته. برای اجرای دومین راه‌حل منبع سیم متصل به رمپ رو پیدا کرده و جای فاز و نول رو عوض کنید. در صورتی که تخصص کافی برای این کار ندارید حتما از برق کار کمک بگیرید.

راه‌حل سوم:

سومین مسئله هم مربوط به دیمر بود. برای رفع این مشکل می‌تونید لامپ رو باز کرده و به جای دیمر از یک سوییچ پل یا سوییچ معمولی استفاده کنید. معمولا با انجام این کار مشکل رفع میشه.

3 راه حل برای رفع چشمک زدن لامپ و چراغ زندی الکتریک

چگونه یک لامپ و چراغ مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب و خرید یک لامپ و چراغ مناسب، بهتره علاوه بر توجه به محیط و کاربرد لامپ، به نوع لامپ هم دقت کنید. به طور مثال اگر لامپ رو برای پذیرایی خریداری می‌کنید قطعا نیاز به یک لامپ پرقدرت و رنگ سفید یا زرد دارید. اما برای معمولا از لامپ کم نورتر استفاده میشه.

 اما در کنار این‌ها به نوع لامپ هم باید توجه کرد. لامپ رشته ای، فلورسنت فشرده، ال ای دی و هالوژن انواع مدل‌هایی هست که می‌تونید انتخاب کنید. توجه به برند لامپ رو فراموش نکنید. سعی کنید لامپ‌هایی با کیفیت بالا بخرید تا با مشکلاتی از قبیل چشمک زدن روبه‌رو نشید. در این خصوص می‌تونید از لامپ پارس شعاع توسط استفاده کنید. چرا که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و طول عمر مناسبی هم داره. بنابراین تا مدت‌ها نیاز به خرید لامپ نخواهید داشت.

اگر برای خرید لامپ نیاز به راهنمایی و اطلاعات دقیقی دارید، از طریق تماس با شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان الکتریکی زندی در ارتباط باشید. همچنین سوالات‌تون رو در قسمت دیدگاه می‌تونید یادداشت کنید تا کارشناسان فروش ما پاسخ‌گوی شما باشن.

چگونه یک لامپ و چراغ مناسب انتخاب کنیم؟زندی الکتریک
تصویر zandi

zandi