مشکلات رایج سیم و کابل

مشکلات رایج سیم و کابل در برندهای مختلف از جمله رادافشان سحر نیاز به عیب‌یابی دقیق و اصولی داره. به طور کلی اکثر مردم در زمان استفاده از سیم و کابل اشتباهات متعددی رو تکرار کرده و در نهایت باعث بروز مشکلات رایج میشن. از جمله این مشکلات رایج شامل عایق فرسوده یا آسیب‌دیده، خوردگی سیم، گرمای بیش از حد، اتصالات شل، ساییدگی و پارگی و … هست. توی این بخش قصد داریم در مورد مشکلات رایج سیم و کابل و عیب‌یابی اون‌ها صحبت کنیم.

شناسایی مشکلات سیم و کابل

روکش نسوز سیلیکونی تقریبا شبیه به روکش‌های PTFE هست. این روکش‌ها در دمای بالا مقاومت بالایی داشته و در دمای کمتر هم از عملکرد نسبتا خوبی برخوردارند. کاربرد این کابل‌ها در کارخانه‌های ذوب فولاد و ریخته‌گری شیشه که حرارت بالاست بیشتره.

عایق فرسوده و آسیب‌دیده

به طور کلی ممکنه عواملی مثل گرمای بیش از حد، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آسیب‌های فیزیکی منجر به آسیب به عایق بشن. در نتیجه از بین رفتن عایق به راحتی منجر به برق‌گرفتگی و اتصال کوتاه میشه.

خوردگی سیم و کابل

این مشکل معمولا روی سیم و کابل‌های فلزی اتفاق میوفته. در صورتی که سیم و کابل در مجاورت با رطوبت قرار بگیرن دچار خوردگی شده و در نهایت عملکرد خوبی ندارن.

گرمای بیش از حد

در صورتی که فشار زیادی به سیم وارد بشه، منجر به تولید گرمای بیش از حد شده و در نهایت باعث اختلال در عملکرد میشه. از طرفی گرمای بیش از حد ممکنه خطرناک باشه و باعث ذوب شدن عایق و پاره شدن سیم بشه.

اتصالات شل

حتما اتصالات باید بررسی بشه در غیر این‌صورت مشکلاتی مثل افزایش خطر قوس الکتریکی و یا مشکلات متناوب برق ممکنه رخ بده.

ساییدگی و پارگی

ساییدگی و پارگی در سیم‌های برق به مرور زمان رخ میده. در واقع اگر سیم  در معرض خم‌شدگی، گره و حرکت مکرر قرار بگیره این مسئله رخ میده.

مراحل عیب‌یابی مشکلات رایج در سیم و کابل

در صورتی که متوجه بروز مشکلی در سیم‌های برق شدید، در اولین فرصت باید برای عیب‌یابی اقدام کنید. بعد از بررسی مشکل لازمه طبق مراحل زیر عیب‌یابی رو شروع کنید.

بررسی سیم

در قدم اول لازمه سیم برق رو بررسی کنید. با این کار هر مشکلی در سیم وجود داشته باشه شناسایی میشه.

تست سیم و کابل

تست سیم و کابل قدم بعدی برای رفع مشکلات احتمالی هست. برای این کار از یک مولتی‌متر استفاده کنید. با کمک این ابزار تست تداوم و مقاومت رو بررسی کنید. اگر سیم قطع شده باشه با این کار متوجه می‌شید.

بررسی اتصالات

اتصالات رو بررسی کرده و بخش‌هایی که شل شده رو سفت و قسمت‌های دچار خوردگی رو تعویض کنید.

بررسی بار الکتریکی

در مرحله بعد با بررسی سیم و کابل، بار الکتریکی رو چک کنید و مطمئن شید بیش از حد مجاز نیست.

بررسی عوامل محیطی

عوامل محیطی رو بررسی کرده و از نبود گرما و رطوبت مطمئن بشید.

تعمیر سیم و کابل

  1. برای تعمیر سیم و کابل در قدم اول قسمت آسیب‌دیده رو برش بدید. مطمئن شید تمام قسمت‌های آسیب‌دیده جدا شدن.
  2. با استفاده از سیم‌کش عایق رو از ابتدا و انتهای سیم جدا کنید.
  3. در صورتی که نیاز هست دو سیم بهم متصل بشن، با استفاده از انبردست دو سیم رو بهم متصل کنید.
  4. سیم‌های متصل و یا پیچ‎‌خورده رو لحیم‌کاری کنید. با این حرارت اتصال صورت می‌گیره و در نهایت ایمنی لازم برقرار میشه.
  5. در نهایت لازمه عایق‌کاری رو انجام بدید. برای عایق‌کاری و مراقبت از سیم در برابر آسیب می‌تونید از نوار الکتریکی یا لوله‌های انقباض حرارتی استفاده کنید.
  6. در نهایت در تعمیر و نگهداری سیم‌ها کوشا باشید. این کار از طریق بررسی مداوم سیم و کابل، استفاده از بست و گیره، عدم جابه‌جایی بیش از حد، عدم کشیدن سیم و کابل، دوری از رطوبت و حرارت و عایق‌کاری مناسب امکان‌پذیره.

جمع‌بندی

در مطالب فوق در مورد مشکلات رایج سیم و کابل، روش تعمیر و نگهداری صحیح صحبت کردیم. الکتریکی زندی فروشگاهی معتبر برای خرید انواع سیم و کابل رادافشان سحر، انواع محافظ برق، آنتن و… هست. در صورتی که در خصوص تعمیر سیم و کابل و یا روش صحیح نگهداری نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید از طریق تماس با شماره‌های درج شده می‌تونید اطلاعات کافی رو کسب کنید. همچنین در صورت خوردگی، وجود مشکلی حاد در سیم و کابل، از بین رفتن روکش عایق، قطع شدن سیم‌ها و… حتما نیاز به تهیه یک سیم و کابل نو هست. انواع سیم و کابل رو می‌تونید در الکتریکی زندی به صورت آنلاین سفارش بدید.

تصویر zandi

zandi